Graz a okolí


 
Graz se představuje snadno: hlavní město požitků, město červených střech, město historických věžních hodin, město kultury a historie, město barokních staveb, idylických vnitřních dvorů a zákoutí, město moderní architektury a futuristického umění, jak jej reprezentují Dům umění na řece Mur a Murský šnek, město dobrého jídla a pití s moderními i tradičními vinárničkami a kavárnami… Zde si podávají ruce kultura s uměním, jižanský duch s moderním životním stylem, požitky se zážitky – buďte srdečně vítáni v našem vždy dobře naladěném hlavním městě.
 
Avšak také okolí zemského hlavního města stojí za vidění. Schöckl, domácí hora obyvatel Grazu, má již téměř alpský charakter.
 
Soutěska Rettenbachklamm je téměř ve městě. Své návštěvníky okouzlí krásnou přírodou s vzácnými druhy mechu a kapradí a divokými potoky, přes které vedou lávky. Také Murská cyklostezka vede Grazem a pokračuje pak směrem na jih za vínem a do oblasti termálních lázní. Její trasa končí až v slovinském Mariboru, partnerském městě Grazu.
 
Nedaleko města je možné navštívit také jeskyni Lurgrotte, národopisné muzeum se skanzenem Stübing a klášter Rein.