NP Gesäuse

Třetí největší a zároveň nejmladší park v Rakousku.

Leží ve středním rakousku na severu spolkové země Štýrsko. Na jeho území se rozkládá velká část pohoří Gesäuse, která je součástí Enntsalskách Alp. Jeho rozloha činí 110 54 km2.

Park se vyznačuje strmými skálami a soutěskou, kterou protéká řeka Enns. Výškové body sahají od 490 metrů až po nejvyšší  vrchol Hochtor, což je 2 370 metrů. Typickými horninami jsou dachsteinský vápenec a ramsaský dolomit. Další plochu parku tvoří lesy a alpinské roviny.

První zmínky o zřízení štýrského národního parku jsou již z roku 1913, ale až v roce 2002 došlo k jeho oficiálnímu založení.

Návštěvníci mohou zahlédnout ve volné přírodě okolo 90. drůhu ptáků a také savce jako jeleny, kamzíky, srnce a sviště. Zkrátka nepřijdou ani milovníci květin,  kteří tu mohou  obdivovat 50 druhů orchidejí.

Nechybí tu ani tématické  túry s průvodci. Turisté mohou přenocovat v penzionech a hotelích nebo na biostatku a horských chatách přímo na území parku. Kdo má rád historii a umění, také si přijde na své a to návštěvou proslulého benediktského kláštera, kde se nachází dobová expozice. Za návstěvu stojí také hornické městečko Hieflau.