Plesová sezóna

Vídeňská plesová sezona nabízí v lednu a únoru přes 2.000 hodin požitku z tance. Celkem se ve městě Johanna Strausse koná ročně na 300 plesů, kterými město valčíku slaví masopust. Slavnostní atmosféru vídeňských plesů lze ale zakusit i na Rakouském plese v lednu v Praze. Ale nejen ve Vídni je možno slyšet tóny valčíku...

Ples ve vídeňské opeřeVÍDEŇ

Císařský ples ve vídeňském Hofburgu
prosinec
Zábavu ve velkém stylu a v duchu tradice rakouského valčíku slibuje císařský ples ve vídeňském Hofburgu. Oslava vstupu do nového roku v reprezentativních prostorách císařské rezidence patří k nejhezčím silvestrovským tradicím ve Vídni. Vrcholem večera je galavečeře, zahájení plesu debutantkami taneční školy Elmayer, novoroční galaprogram o půlnoci, valčík Na krásném modrém Dunaji a také velmi oblíbená čtverylka pro všechny návštěvníky plesu.
www.legrandbal.at

Ples cukrářů
leden
se koná v bývalé císařské rezidenci Hofburgu. Návštěvu plesu osladí hostům i na 3.000 dortů a přehlídka fantastických sladkých kreací pro soutěž "Zuckerbäcker Award", stejně jako ukázková pekárna a déšť sladkých balónů. Nechybí ani oblíbená tradiční tombola.
www.zuckerbaeckerball.com

Květinový ples
leden

je dalším z tradičních vídeňských plesů, těšící se velké oblibě již od roku 1920. Tento ples začínal jako květinová slavnost vídeňských zahradnic a zahradníků v Pratru. Po několika dalších místech konání nakonec ples zakotvil ve slavnostním sále Vídeňské radnice.
www.wien.gv.at

Ples vídeňských filharmoniků
leden
se koná ve Zlatém sálu, místě konání známého novoročního koncertu, v budově spolku "Wiener Musikverein". Ples zahájí sami filharmonikové fanfárou, složenou Richardem Straussem právě pro tento ples. Později už ale hráče tohoto světoznámého orchestru během plesu s nástroji v ruce neuvidíte. Vždyť i filharmonikové si chtějí jednou za čas pořádně zatančit!
www.wienerphilharmoniker.at


Ples vídeňských kavárníků - "Kaffeesiederball
únor
Tento proslulý ples přiláká každoročně na 5.000 návštěvníků do vídeňského Hofburgu a sálů Reduty. Mnozí hosté zakonči svůj plesový večer v kavárně Café Landtmann, kam je stylově dopraví kyvadlová doprava drožkami.
www.kaffeesiederball.at

Ples v Opeře - "Opernball"
únor

Vrcholem plesové sezony je bezesporu legendární Ples v Opeře - "Opernball", který se každoročně koná v budově Vídeňské státní opery. V tento den se nabízí jedinečná příležitost, spatřit slavný operní dům na okružní třídě Ringstraße nejen z hlediště, ale seznámit se s ním i ze zákulisí. A to vše za přítomnosti řady hvězd světového hudebního nebe.
První Ples v opeře se konal se svolením císaře Františka Josefa v roce 1869 na žádost členů Císařského dvorského operního divadla. Valčíky na hudbu Johanna Strause v době Vídeňského kongresu v letech 1814 - 1815 se staly legendou. 
www.wiener-staatsoper.at

Bonbonball
únor

Nedílnou součástí vídeňského masopustu je Bonbonový bál (BonbonBall), který se koná v sále Wiener Konzerthaus. Historicky první ples výrobců cukrovinek se konal 29. ledna 1949 pod názvem Sladká noc. Na návštěvníky čeká opojný taneční rej v noblesní atmosféře, v níž se bohatými dekoracemi a lákavými sladkostmi prezentuje vídeňská cukrovinková tradice.
www.bonbonball.at

Ples právníků
únor
se každoročně koná v Hofburgu. Zahajuje jej rakouský ministr spravedlnosti. Elegantní sál se stal místem setkání právníků z celého světa.
www.juristenball.at

Johann Strauss Ball
V paláci Kursalon ve vídeňském Městském parku, před nímž stojí slavný pomník krále valčíků, se koná ples Johanna Strausse. Zcela v duchu tradic tanečních večerů a promenádních koncertů z časů bratří Straussů se historická budova rozezní nejen hudbou ze zlaté éry vídeňské operety a připraví všem milovníkům tance jedinečný plesový zážitek.
www.soundofvienna.at
www.wien-konzerte.at

www.johannstraussball.com

Rudolfina Redoute Ball
Ples Rudolfina Redoute, který se koná ve vídeňském Hofburgu, je nejstarším a tradičně studentským maškarním bálem ve Vídni. Jeho charakteristickým rysem jsou dámy v maskách, které přicházejí samy nebo s doprovodem, a dámská volenka při tanci.
www.redoute.rudolfina.at

Life Ball
Life Ball, který se koná v prostorách vídeňské radnice, je největší evropskou benefiční akcí, jejíž výtěžek se předává organizacím, které se věnují potírání nemoci AIDS. Poprvé se konal v roce 1993. Ples se vyznačuje exhibicionistickým a provokativním oblečením a účesy účastníků a přijíždí na něj řada prominentních a mediálně známých osobností.

www.lifeplus.org

Concordiaball
červen

Netradiční letní ples pořádá pod heslem "Smím prosit?" již tradičně ve vídeňské radnici tiskový klub Concordia – sdružení rakouských novinářů a spisovatelů. Pozvání na tento profesní bál přijímá každoročně na 2.500 hostů včetně prominentů z oblasti politiky, umění, kultury a médií.
www.concordiaball.at

Další plesy ve Vídni i v ostatních spolkových zemích Rakouska:

ŠTÝRSKO

Opernredoute
leden

Jeden z nejkrásnějších renomovaných plesů Rakouska, který se koná v nádherně vyzdobené budově opery ve Štýrském Hradci.
www.opernredoute.com

Tuntenball
únor

Ples, který se každoročně koná ve Štýrském Hradci, se stal živoucí legendou.

www.tuntenball.at


RAKOUSKÉ PLESY V ČESKÉ REPUBLICE

Rakouský ples v Praze
leden

Slavnostní atmosféru vídeňského Plesu v opeře lze ale zakusit i na Rakouském plese přímo v Čechách. Ples Asociace rakouských občanů žijících v České repulice je slavným vídeňským plesem inspirován. Letos se koná v elegantním prostředí Paláce Žofín v Praze.
ball.fortissimo-prague.cz

Česko-Rakouský ples v Brně
Další ročník Česko-Rakouského plesu je pořádán v Besedním domě v Brně.
Česko-Rakouský ples v Brně

www.wien.info