Advent na selském statku

Lyžařský svah hned za humny, na statku upečený vánoční chlebíček ze sušeného ovoce a pár koní na romantickou vyjížďku v saních po zasněženém lese. Právě tak může vypadat Váš advent na některém z 2.800 selských statků v Rakousku.

Vánoce na statku Aiderbichl © Gut Aiderbichl

• Vánoční trh na statku Aiderbichl v Henndorfu - Salcbursko:
17.11.2012 –  06.01.2013 
Na nejznámějším salcburském selském statku Aiderbichl v Henndorfu v předhůří Salcburských Alpje ke spatření a návštěvě adventní trh s největším betlémem s živými zvířaty. Nespočetná světýlka proměňují každoročně statek i dvůr v pohádkový svět. Děti si mohou vyrobit vlastní betlém, podívat se na pečení perníčků nebo přihlížet práci kovářů.

Otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hod.

Další informace:
www. weihnachtsmarkt-auf-gut-aiderbichl
www.gut-aiderbichl.com


  
Adventní a vánoční čas na statku je nezapomenutelným zážitkem: nezřídka pozve sedlák své hosty, aby ho doprovodili, až půjde krmit zvěř nebo až vyrazí do vlastního lesa pro vánoční stromeček. Selky zase ochraňují prastaré zvyky, které jsou stále živé.

Vybrat si můžete z mnoha paušálních nabídek, následuje několik tipů Vám pro inspiraci:

• Horské Vánoce v Sixenhofu v Achenkirchu - Tyrolsko:
Návštěva tyrolslkých horských Vánoc v Sixtennhofu Vás prostřednictvím tradičního domácí chleba a živého betlému zavede do minulosti. Ve starých prostorách selského statku vzbudí Vaši vánoční náladu 14 vyzdobených místností, i komora s vánočním stromkem, ozdobeným podle místní rolnické tradice. 

Další informace:
www.sixenhof.at

• Horské Vánoce u Oberhauserů - Horní Rakousko:
Na statku u Oberhauserů Bergadvent si na své při ochutnávce regionálních specialit přijdou mlsné jazýčky hostů, duši potěší hra na harfu. Malé návštěvníky zaujme dědeček, který vypráví pohádky, zatímco rodiče si v klidu mohou vybrat vánoční dárky. A kdo ještě nemá vánoční stromeček, může si v lesní školce u Oberhauserů vybrat ten pravý.

Další informace:
www.deroberhauser.com

• Vázání adventních věnců ve Stübingu u Štýrského Hradce - Štýrsko:
Ve skanzenu ve Stübingu předvádějí zkušené vazačky adventních věnců návštěvníkům, jak si vlastnoručně vyrobit adventní věnec. Vysvětlují také původ tohoto adventního zvyku. Hosté se dozvědí, jaký materiál na věvec použít a jakou technikou ho lze vyrobit. Spolu s výrobou adventních věnců probíhá ve skanzenu také vánoční čtení, výstava vánočního cukroví a rukodělných výrobků.

Další informace:
www.freilichtmuseum.at

 • Horská romantika ve Wildschönau - Tyrolsko:
Jako skuteční rolníci se mohou cítit návštěvníci rolnického muzea „z’Bach“. Na wildschönauském horském adventu ochutnají omaštěné nudle, uslyší lidové písně a zažijí nefalšovanou atmosféru pravých tyrolských horských Vánoc.

Další informace:
www.bergbauernmuseum.at

• Advent v Moarhofhechtlu v Národním parku Almenland - Štýrsko:
Nefalšovaný předvánoční zážitek pro celou rodinu nabízí návštěva rodiny Schrenkových v Moarhofhechtlu ve Štýrsku. Děti si mohou vyrobit svíčky nebo přihlížet, jak děda Schrenk soustruží ze dřeva.

Další informace:
www.moarhofhechtl.at

• „Štýrské tradice“ – rozjímavé adventní víkendy ve Štýrsku:
Bylinkářský biostatek „Schagerhof“ rodiny Sattelhackerovy v Thurnau leží v nadmořské výšce 960 metrů. 3denní paušály platí také pro dobu adventu vždy od čtvrtka do něděle a zahrnují tři noclehy a rolnickou bio-snídani formou švédských stolů. Hostům se trefí do noty předvánoční folklor s loveckým adventem, adventním trhem a adventní mší. Nabídka navíc obsahuje i zimní pěší výlet včetně nebeské svačiny, předvánoční procházku obcí Aflenz s večeří v proslulém hostinci Pierergut a mnoho dalšího.
www.UrlaubamBauernhof.at/schagerhof

 • Předvánoční čas v údolí Gasteinertal plný požitků:
Na 4 květinkami oceněném komfortním statku Zittrauerhof v Bad Hofgasteinu si své hosty hýčkají domácí kuchyní a tráví nezapomenutelné noci v pokojích s hvězdnou oblohou. 
www.UrlaubamBauernhof.at/zittrauerhof

• „Perchty & spol.“ aneb selské obyčeje v době zimního slunovratu:
Nikdy jindy se ve vzduchu nevznáší tolik mystiky a magie: v období zimního slunovratu, kdy jsou noci v Alpách neobyčejně dlouhé a dny naopak velmi krátké, otevírají se hostům na selských statcích v Rakousku zcela nové světy. Tradiční obyčeje se přenášejí z generace na generaci a jsou ještě dnes stejně živé, jako před stovkami let. Na ochranu statku, domu a dobytka, pro bohatou sklizeň v novém roce, štěstí, pokoj a zdraví. A i ten, kdo v bájné bytosti nevěří, se jen stěží ubrání kouzlu starých selských obyčejů.

Už zdaleka je slyšet průvod mystických postav zvaných „Peaschtln“ ve vesničce Breitenbach v tyrolském kraji Unterland. Večer 6. prosince putují od statku ke statku – jak je dobrou tradicí již po desítky let. Muži se svými bubínky, rohy a rozličnými zvonci, oblečení v působivých oděvech vyrobených z kukuřičného šustí a v maskách, vzdáleně připomínajících naše čerty, takto putují každý rok – jejich vymetání má zahánět zlé duchy a udělat místo pro všechno dobré v novém roce. Ve vesničce Stuhlfelden, v salcburském kraji Pinzgau, zase chodí “Tresteři”, hodné perchty v ohnivě červených brokátových šatech a kloboucích, zdobených hedvábnými stuhami, které přicházejí do selských jizeb večer 6. ledna a svým požehnáním přejí v místním nářečí pokoj, zdraví a štěstí do nového roku.