Hornorakouské podunají


 
Dunaj - Živoucí cestovní tepna

Příroda a kulturní události v hornorakouském dunajském údolí Donautal
Žádný region nemění svou tvář tak často jako hornorakouské okolí Dunaje. Krajiny, které by nemohly být rozmanitější, doprovází cyklisty a pěší turisty z historického biskupského města Pasova, přes moderní město kultury, Linec, až po historické loďařské městečko Grein ve Strudengau. Barokní kláštery a zámečky vytvářejí typický charakter Dunaje, stejně tak jako hrady a zříceniny ze středověku a malebné vesnice s dlouhou historií.

 

Kláštery, zámky, hlavní město kultury

Eferdingskou pánví, skrz zeleninovou zahrádu Horního Rakouska, pokračuje Dunaj dále ve směru města Linec. Krátce před tím je však cisterciánský klášter Wilhering hodný zástávky, místní klášterní kostel totiž patří k nejkrásnějším rokokovým budovám Rakouska. Jakmile však člověk dorazí do Lince, octne se okamžitě ve středu dění kulturního života zemského hlavního města. Ne nadarmo byl Linec v roce 2009 zvolen hlavním kulturním městem Evropy. Přímo na Dunaji najdete v jedné linii Lentos museum umění, Brucknerhaus jako ohnisko hudebního života, Ars Electronica Center jako museum budoucnosti a historické staré město.

Dále po proudu řeky na sebe nechá čekat dílo vrcholného baroka, Klášter St. Florian a Enns, nejstarší město Rakouska. Oblast Strudengau je posledním úsekem hornorakouského Dunajského údolí a je jak z hlediska krajiny, tak i kultury ctihodným ukončením.. Za prvé, protože se zde Dunaj opět ukazuje ze své divoké stránky, zařezává se zde do zužujícího se údolí a hlubokého řečiště. Za druhé, kvůli městečku loďařů, Greinu, Greinburgem, nejstarším obytným zámkem Rakouska, a s jedním z nejstarších měšťanských divadel na německy mluvícím území.
 

Dunajská cyklostezka

Cyklopožitek na řece 
Cyklostezka podél Dunaje je kolébkou moderní cykloturistiky. 330 kilometrů dlouhá je klasická trasa z Pasova do Vídně, která křižuje Horní Rakousko a vede jeho hlavním městem, Lincem. Kde se bere ta nerušená přitažlivá síla, kterou Dunajská cyklostezka dnes stejně jako kdysi láká cyklisty ze všech zemí? 

K tomu se dále přidá, že jde Dunajská cesta s dobou a přizpůsobuje se nejnovějším trendům a má co nabídnou i příznivcům elektrokol. Hornorakouské energetické podniky LINZ AG a Energie AG se v roce 2011 začaly soustředit na zřizování nabíjecích stanic. Mnohé podniky orientující se na cyklisty nabízejí nabíjecí stanice pro elektrokola na Dunajské cyklostezce. Další nabíjecí stanice pro elektrokola se plánují.

Letní karta DONAU-Card

Dunaj za zvýhodněnou cenu
Celý Dunaj se vejde na jednu malou kartičku. Platí to alespoň pro nabídku
rekreačních aktivit podél Dunaje v Horním Rakousku. Karta DONAU-Card
vám totiž přinese slevu až 20 % při vstupu na více než 70 atrakcí - od lodí
na Dunaji až po muzea. Kartu DONAU-Card si můžete koupit u hornora-
kouské reklamní společnosti Werbegemeinschaft Donau Oberösterreich, v
turistických kancelářích a informačních centrech a také v mnoha hotelích,
penzionech a partnerských firmách v dunajském regionu. 

Vybranépartnerské podniky ji dávají svým hostům od dvou nocí zdarma. Platí
v období od 1. března do 31. prosince. Karta je užitečným společníkem pro
cyklisty na Dunajské cyklostezce, pěší turisty na Dunajské cestě a na výletech
do hornorakouského údolí Dunaje. K firmám, které poskytují slevy na
DONAU-Card, patří plavební společnosti, převozy pro cyklisty na Dunaji,
ukázkové výroby, muzea, rekreační a zábavní parky, a mnoho dalších.

Odkazy

www.austria.info
www.donauregion.at
www.donau-card.at