Weinviertel, Vinná trasa

Vinná trasa oblastí Weinviertel, která sousedí s naší jižní Moravou, vede širou, otevřenou a přívětivou krajinou. Vinice na mírně zvlněných svazích, lány vlnícího se obilí, kulturní památky na každém kroku a zasněné uličky s vinnými sklípky, to je spousta dobrých důvodů k tomu, zvolit si tento kraj za výletní cíl.
 
 

Vinná trasa oblastí Weinviertel, dlouhá přes 400 kilometrů, opisuje velký oblouk od Heldenbergu u Ziersdorfu, pak pokračuje údolím Schmidatal, krajem Retzer Land a údolím Pulkautal (západní Weinviertel) do okolí Falkensteinu, Poysdorfu a Mistelbachu (oblast veltlínského zeleného, Veltlinerland). Na jihu vede vinná trasa oblastí kolem pahorku Matzner Hügel a napojuje se přes Wolkersdorf, Hagenbrunn a Bisamberg (jižní Weinviertel) přímo na vídeňskou vinařskou oblast.

Návštěvníci vinné trasy mohou obdivovat zvlněnou krajinu porostlou vinicemi, starobylé uličky s vinnými sklípky a mnoho historických a kulturních skvostů. Objeví na této trase nedotčenou krajinu s bujnými lužními porosty podél Moravy a Dyje, která propojuje oblast Veltlinerland se dvěma sousedními krajinnými typy: s téměř příkrými údolími a hustým lesem na severu západního Weinviertelu, který přechází do rozlehlého úrodného údolí s širými obilnými lány v jižním Weinviertelu, táhnoucímu se až k dunajským břehům.

V posledních letech se oblast Weinviertel zaměřila především na kvalitu. Chráněným označením původu Weinviertel-DAC zaručují zdejší vinaři, kteří dbají na kvalitu, svým zákazníkům kontrolované pěstování tradiční místní vinné odrůdy veltlínské zelené. Vedle specializovaných vinařských hostinců a tradičních výčepů rozlévajících mladé víno si svými důslednými nároky na kvalitu udělali dobré jméno také místní ubytovatelé.

Odkazy

www.austria.info/weinviertel
www.weinstrasse.co.at