Waldviertel, Textilní trasa

 
Na textilní trase krajem Waldviertel se návštěvníci dozví, jak tvrdý byl život textilních dělníků v minulosti a s jakou dávkou fantazie se tu dodnes pracuje s tradičně vyráběnými látkami – a jakým způsobem se dříve vyráběly např. kalouny.
 
Historie kraje Waldviertel je odjakživa spjata s textilním průmyslem. Na každém kroku se tu lze setkat se starými technikami textilní výroby – v selských staveních, na náměstích, ve starých továrnách a v tkalcovských uličkách, v názvech domů, uliček a luk, ve vyprávěních a vzpomínkách.

Čtyřicet zastávek na textilní trase krajem Waldviertel zve návštěvníky k výletům a objevným cestám po historii a přítomnosti textilního regionu Waldviertel.
Těžiště této trasy tvoří tři textilní muzea ve městech Weitra, Groß Siegharts a Waidhofen/Thaya. Jejich expozice jsou názorným průhledem do historie textilního průmyslu vůbec a speciálně do světa textilních dělníků v regionu Waldviertel.

Textilní muzeum ve Weitře sloužilo původně jako tkalcovna renomované c. a k. oděvní továrny Hackl & synové,která kdysi zaměstnávala více než 500 dělníků a dělnic. Dlouhá bílá budova továrny z přelomu 19. a 20. století vyniká především pagodovitou střechou panského sídla. V někdejší továrně se dnes vystavuje celá řada starých šablon na potisk látek, textilních návrhů a tkalcovských stavů na dekorační látky a také originální dochované kolekce látek, které dokumentují tradiční výrobu lidových krojů v kraji Waldviertel.

Výroba textilu v horním Waldviertelu není však jen pouhou historií. Elfi Maisetschlägerová dnes ve městě Weitra vytváří moderní variace krojů, v nichž se inspiruje studiem staré literatury a procházkami zdejší přírodou.

Ve stejném městečku se nachází výrobna nitěných knoflíků Marie Fiedlerové, která je jediná svého druhu v Rakousku. Nitěný knoflík, který se tradičně používá především na ložním prádle a na lidových krojích, tvoří hliníkový kroužek a nit z čisté bavlny. Oproti plastovému knoflíku má tu výhodu, že vydrží svým způsobem věčně, snadno se přišívá a vydrží i žehlení.

K textilnímu průmyslu patří nerozlučně také papír, což dokazuje papírna Mörzinger, kde se ještě vyrábí tradičním způsobem ruční papír. Návštěvníci si tu mohou sami vyrobit svůj vlastní stylový sněhobílý dopisní papír.

Pro milovníky třpytivých barev lze doporučit návštěvu továrny na froté Framsohn v Heidenreichsteinu, kde se pomocí vlastní metody barvení vyrábějí froté koupací pláště a ručníky v oblíbených barvách podle individuálního přání. Zdejší ekologická výroba šetrná k životnímu prostředí – všechny látky se barví ve zvláště měkké prahorní vodě – se může pochlubit také první sérií krojů na světě vyrobených z froté.

Živý provoz panoval také v někdejší tkalcovně kalounů in Groß-Sieghartsu. Snad proto se dnes zdejší muzejní expozici říká „živé textilní muzeum“. Když spatříte tkalcovské stavy v malé černé kuchyni s jediným ohništěm, kolem něhož pracovalo alespoň tucet dělníků, bude vám jasné, za jak těžkých podmínek tu kalounkáři pracovali ještě asi před sto lety. Každých 20 minut museli duchapřítomně vyměnit  32 cívek kalounkářských stavů a utkat 56 krát 15 metrů kalounů za směnu, aniž by se stroje na chvíli zastavily. Není divu, že na konci každého dne byli dočista vyčerpaní a zemdlení.