Mostviertel, Moštová trasa

Region Mostviertel, který představuje jednu z nejrůznorodějších kulturních krajin v Rakousku, se vyznačuje velmi typickými nádherně kvetoucími ovocnými stromy, oblými kopečky, barevnými políčky a především jantarově zbarvenou ovocnou šťávou.
 
Ovocný mošt, který se jinde lisuje z jablek, se v kraji Mostviertel vyrábí z hrušek, které dodávají této lehce alkoholické ovocné šťávě zvláštní chuť a eleganci.

Na 200 km dlouhé Moštové trase ("Moststraße") mezi řekami Ybbs a Enns mají návštěvníci mnoho příležitostí blíže se seznámit s chutným mokem, na který nedali dopustit už staří Keltové. Přímo na této trase se nachází 29 hostinců, 21 výčepů a 24 statků s prodejem moštu.Ovšem není hruška jako hruška: Mošt se v tomto kraji vyrábí z různých odrůd s názvy jako „Speckbirne“, „Pichlbirne“, „Dorschbirne“, „Stieglbirne“, „Knollbirne“ nebo „Rosenhofbirne". A pokud chce návštěvník zjistit, který hruškový mošt chutná nejlépe, nezbývá mu nic jiného než ochutnávat, ochutnávat a ještě jednou ochutnávat. Při koštování místní sedláci rádi podávají informace o tom, jakou cestou mošt projde, než se dostane do láhve. Výhradně ručně přebírané hrušky, které se nestříkají ani nehnojí, zpracovávají mnozí výrobci dodnes pomocí starých zařízení, jako je „krouhač hrušek“. Hrušky se v nich rozsekají na malé kousky, lisují se a vylisovaná hrušková šťáva se pak nechává ve vlastních sklepech šest až osm týdnů kvasit. Obsah alkoholu v moštu se pohybuje mezi čtyřmi až osmi objemovými procenty. Jiskrný ovocný nápoj není jen osvěžující, ale navíc také zdravý. Mošt bohatý na vitamin C, draslík, vápník a hořčík je výborným prostředkem k nápravě prohřešků proti zdravé výživě.

A kdo by chtěl udělat pro své zdraví ještě více, může se pěšky nebo na kole vydat na četné tematické pěší stezky a naučné stezky na Moštové trase. Především pohádkově krásné panoramatické úseky mezi Behambergem aKürnbergem (rozhledna Kaiserin-Elisabeth-Warte), mezi Ertlem a Seitenstettenem (vyhlídka Voralpenblick) a mezi Neuhofenem a Euratsfeldem poskytují jedinečné výhledy na pozoruhodnou pahorkatinu s rozesetými samotami a typickými čtverhrannými statky. Nejkrásnějším obdobím je tu jaro, kdy se v plné kráse předvádějí rozkvetlé ovocné stromy.

Podél Moštové trasy nepřicházejí ovšem zkrátka ani kulturní záliby. V samém srdci kraje Mostviertel leží klášter Seitenstetten, doložený už v roce 1112, který představuje ojedinělý architektonický soubor s gotickým klášterním kostelem, romantickou rytířskou kaplí a barokními klášterními budovami. Tento benediktinský klášter je v mírně zvlněné pahorkatině vidět už z veliké dálky a nikoli náhodou se mu lidově přezdívá také „čtverhranný statek Boží“.